Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad, Mariánské Lázně, ČR ****

Začátkem roku se SpaTrip vypravil na víkendový pobyt do wellness hotelu Falkensteiner v Mariánských Lázních. Pojďte se tedy s námi podívat, jak probíhal.

Falkensteiner Grand Spa Hotel MarienbadCesta z Prahy trvala i přes lehké sněžení příjemnou hodinu a půl a tak jsme v pátek již časně odpoledne vstupovali do vyhřáté haly zrekonstruované neoklasicistní budovy hotelu. Po krátké domluvě s recepčním nám poslíček odnesl zavazadla do útulného středně velkého pokoje, kde nás přivítala postel s nebesy, vysoké stropy, pěkný výhled, čistota a připravený koš s ručníky a župany – vše, jak má být. Pak už stačilo jen zavézt auto do podzemní garáže (zpoplatněno 10 eury na den) a hurá užívat si relaxačních chvil.

Příjemné přivítání.

V hotelu Falkensteiner mají zajímavou tradici – nové hosty přivítá nejen tzv. welcome drink, ale dvakrát týdně je tato uvítací sklenička šampusu či džusu spojena s informačním „postáním“ s nejvyššími manažery hotelu v místním lobby. Lobby - Falkensteiner Grand Spa Hotel MarienbadNás a dalších asi dvacet hostů tedy uvítala přímo resident manažerka spolu s ředitelkou recepce. Velmi mile. Informovaly nás o historii společnosti Falkensteiner, hotelové kapacitě, vytíženosti, možnostech ve spa a wellness i okolních zajímavostech. Jejich vystoupení mělo jedinou chybu – automaticky probíhalo v první řadě v němčině. I když s ohledem na to, že tento konkrétní hotel z řetězce Falkensteiner zatím navštěvují z 80% Němci a také generální ředitelka je Němka, je tento přístup poměrně logický. Pravdou tak zůstává, že lidé z Česka, ačkoliv jde o hotel v ČR, jsou tu opravdu velmi výjimečnými hosty – připravte se tedy na to, že personál Vás nejprve pozdraví německy, a teprve pak s překvapením zjišťuje, že mluvíte jinou řečí, než je tu vlastně obvyklé. A pokud neumíte dobře německy, anglicky či rusky (Rusové tvoří dalších deset procent návštěvnosti), připravte se na mírné tápání u švédského stolu – popisky jídel v češtině často chybí. Ve spa už jiné než německé nápisy nenajdete vůbec. Jednoduše – Herzlich Wilkomen nach Grand Spa Hotel Falkensteiner Marienbad.

Bazén - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

Hotel samotný je tak trošku bludiště. Předurčují ho k tomu architektonické limity. K původní dobové budově tu totiž přistavěli novou, ovšem do tvaru písmene „L“. Ze staré budovy se proto výtahem nedostanete do restaurace nebo garáže, a také do Spa přijíždíte z druhé strany, než je recepce – to Vám připraví trochu přebíhání, otevírání nesprávných dveří, pátrání a doptávání se na směr (jasné ukazatele totiž chybí). Zmatek vám také ve výtahu může mírně způsobit fakt, že recepci nenajdete v nule, jak je obvyklé, ale musíte zmáčknout -1. Nicméně popisky u jednotlivých čísel Vás zase nasměrují do správného patra. Po prvním dnu pak cesty již bezpečně znáte a nic Vám nestojí v cestě dojít tam, kam zrovna potřebujete.

Snídat na pokoji? To tu moc neznáme.

Pokoj - Falkensteiner Grand Spa HotelWelcome drink se trochu protáhl a tak jsme místo do spa vyrazili rovnou na večeři. Ještě před tím jsme se ale rozhodli objednat si snídani na pokoj – je přeci jen příjemné si v sobotu přispat. Netušili jsme ovšem, že tu na takovou žádost nejsou příliš připraveni. Dotaz recepčního zarazil, a s tím, že to zde není moc obvyklé, se šel sám informovat – poté nám prozradil, že snídaně na pokoj je zpoplatněna šesti eury a vše si tedy máme dohodnout přímo s vedoucím v restauraci. Ten nám upřesnil, že poplatek šest euro je na osobu – jelikož pro obsluhu je problematické donést jídlo až na pokoj kvůli (již popsané) složitosti místní architektury. Navíc na tác se toho nevejde příliš, je tedy pravděpodobně lepší, zajít si na snídani osobně. Tak jsme to tedy vzdali.


Konečně ve wellness – neboli, ach ta lůžka!

Hotel Falkensteiner Marienbad je zajímavý tím, že i v době tzv. ekonomické krize

(konec roku 2009), která hotelový segment výrazně zasáhla, se chlubil 80-90% vytížeností. Úspěch pro manažery?

wellness - Masáž - Procedury - Falkensteiner Grand Spa Hotel MarienbadZcela jistě. V kontextu kapacity wellness už ale ne takový. V hotelu, který má přes 300 lůžek totiž ve Spa zřídili jen 70 lehátek. Pokud se tedy nechcete rekreovat v době snídaně či večeře, nezbývá Vám, než ráno běžet k bazénům a saunám a přehodit přes lehátko velký ručník – a je Vaše. Možná řeknete, že jde o častější praxi v podobných zařízeních, tady je to ale velmi potřebné a účinné. Opravdu, tuto strategii v hotelu Falkensteiner Marienbad nepodceňujte. Jak totiž relaxovat bez možnosti složit své saunou, párou, studenou vodou a plaváním „týrané“ tělo na lehátko, to nám nebylo jasné. Tak jsme si poleželi alespoň deset minut před sobotní večeří – to už se to tu vcelku příjemně vylidnilo. Ovšem nutno dodat, že jsme hotel navštívili v době pravoslavných Vánoc, a to tu mají mnoho stálých klientů z Ruska. Prostě, vybrat si správný víkend, to je také umění...Bazén - Masáž - Procedury - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

Návštěva samotných saun byla příjemná. A to i tím, že jsme se trefili do hodin, kdy tu byl přítomný i místní fyzioterapeut, který novým návštěvníkům nelenilvysvětlovat, jak která sauna funguje a jak by je měli kombinovat. Hezkých 15 minut jsme si poseděli v biosauně, pak v infrasauně a později i v páře. Finské sauně, odkud vybíhali výrazně červení lidé, jsme se raději vyhnuli – odvaha chyběla. Pokud se v saunách stydíte chodit nazí, můžete tu používat ručník – není to tu zcela neobvyklé Sauny jsou nicméně schodovitě odděleny od třech středně velkých bazénů, takže je tu jakési soukromí. Po saunování si tedy obléknete plavky a vyrazíte na příjemné plavčo. Zajímavé je zaplavat si ve venkovním bazénu, kolem kterého právě leží vrstva sněhu. A opravdu Vám není zima na hlavu, jak by neznalý člověk předpokládal! :)


Relaxujte u masáží – ale jde to s tou hudbou?!

Masáž - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

Nabídka masáží je standardní. Od krátkodobých částečných, po dlouhé a celkové obohacené o vonné esence.

Od zdravotních po relaxační. Zkusili jsme jednu a jednu. Obě byly příjemné a nic se jim nedalo vytknout. Až na doprovodnou hudbu. Hotelový management zvolil zvláštní cestu – tichou hudbu rozvedl po celém objektu pomocí stropních reproduktorů.

Všude tedy zní ta samá – za nás to byla asi dvouminutová smyčka jakéhosi smyčcového koncertu. Ve chvíli, kdy smyčce ve stejné melodii zesílily už asi podvacáté, jsem raději masérku požádala o vypnutí amplionu. Místo relaxační nálady jsem jen počítala, kdy zase přijde ono crescendo.

Procedury - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

Pokud tedy čekáte, že se při masážích zasníte u zurčení vody, zvuků zahrady a lesa nebo meditační hudby, tak tady zatím úplně spokojeni nebudete. Pokud Vás tato otázka příliš nepálí, nemělo by Vás od návštěvy místních masáží nic odradit.

Rezervujte si procedury!

Možná pro časté návštěvníky wellness není nutné připomínat, ale tedy alespoň pro „nováčky“ – placené procedury, které chcete absolvovat (perličkové koupele, bahenní zábaly, masáže apod.), si opravdu rezervujte včas. Hotel Falkensteiner radí alespoň 14 dní předem. Může se Vám snadno stát, že přijedete a nebude už volné téměř nic. A to by byla škoda!

„Cvičení je nezbytnou součástí zdravého životního stylu,“ píše se mimo jiné nawebových stránkách hotelu. A najdete tu proto i nabídku možnosti zúčastnit se různých typů cvičebních programů – od jógy po aqua-aerobic. Ovšem, jak jsme zjistili, i tady je dobré se informovat, zda jsou volné termíny a navíc, zda nemá cvičitel náhodou dovolenou – je tu zřejmě na vše jen jeden, a my se právě do jeho volna strefili.

Fitness - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

Takže – ze cvičení nebylo nic. I když, ono stejně nebylo mnoho času...

Úžasné umění šéfkuchařovo aneb máme tu prý i českého herce!

Na závěr, i když ne v poslední řadě, je nutné zmínit se o místní kuchyni. Jedním slovem vynikající! Šéfkuchař je opět, jak jinak, Němec. Ale pověstný německý „ordnung“ se tu opravdu vyplácí. Téměř vše, co jsme ochutnali, bylo chutné, šťavnaté, křehké, křupavé, čerstvé, prostě přesně tak, jak má být.

Jen systém stolů v restauraci by se dal managementu vytknout. Zřejmě nedostatek místa způsobil, že zde je mnoho stolů pro čtyři, ačkoliv do wellness hotelů jezdí hodně párů – ti chtějí mít při jídle většinou soukromí. Ovšem v hotelu máte na večeře pevně přidělený stůl. „Máme tu prý i nějakého českého herce!“ říkal nám jako zajímavost manager hotelu - Němec, který v ČR ovšem nepracuje dlouho a herce tak sám nezná.

Večerní posezení - Falkensteiner Grand Spa Hotel Marienbad

„To my víme, když jste ho s partnerkou posadili přímo k nám ke stolu,“ smáli jsme se v narážce na neobvyklý systém. Je totiž zvláštní, když při večeři v hotelu těsně vedle vás posadí cizí pár, no a zřejmě ani Janu Budařovi to neudělalo příliš velkou radost – i tak ho touto cestou zdravíme. Ovšem legrační na tom byla hlavně ptačí perspektiva – hotel plný Němců a Rusů a jediní čtyři Češi se sejdou u jednoho stolu. Asi jakýsi záměr...Autor článku: SpaTrip | 12.1.2010
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz