Spa a wellness etiketa – základní pravidla

Pokud se chystáte do lázní, jedete si tam jistě odpočinout, zregenerovat síly a hlavně, nestresovat se. Možná si ale nejste jisti, co se vlastně pod wellness či lázeňským pobytem skrývá a jak se na takových místech chovat. Právě pro Vás je určen tento malý průvodce spa a wellness etiketou.

Spa a wellness etiketa - masážSlovo etiketa v sobě skrývá jakýsi kodex chování – v tomto případě jde o způsob a zaběhnutá pravidla chování v lázních a wellness hotelech. Vždy je něco poprvé, a tak i výlet do těchto relaxačních míst, kde o Vás pečují maséři či saunoví specialisté, Vás může zaskočit.

Z hlediska zaměstnanců zařízení je etiketa zřejmá. Všichni zaměstnanci, do posledního poslíčka, by se měli stoprocentně věnovat klientům a plnit jejich přání. K tomu patří nejen srdečné a vstřícné chování – od pozdravu, po zodpovězení dotazů atd., ale i snaha provádět veškeré služby ku prospěchu návštěvníka lázní či hotelu. Host navíc musí být vždy správně informován o tom, co ho v rámci pobytu a procedur čeká a musí se cítit bezpečně a hlavně příjemně.

Návštěvník lázní či wellness centra by měl pamatovat na tato pravidla:

 • Pokud máte vyhlídnutý hotel, kam se chcete podívat, zabookujte si termín pobytu dostatečně včas. Požadované procedury je pak většinou dobré rezervovat alespoň dva týdny před příjezdem.

 • Přejeďte včas a respektujte čas procedur. Od klienta lázní a wellness zařízení se očekává, že bude dodržovat sjednaný harmonogram. Díky tomuto pravidlu si pak mohou všichni hosté plně a hlavně v klidu užít celý pobyt.

 • Informujte personál o svém zdravotním stavu. Některé lázeňské i wellness procedury se neobejdou bez vyšetření lékařem nebo minimálně bez Vaší informace o aktuálním zdravotním stavu. Například masáže lymfatického systému předpokládají dobrou srdeční činnost organismu.

 • Spa a wellness etiketa - saunaSvléknout se je někdy nutné. Většina terapií probíhá jen při částečném odhalení těla – terapeut Vás většinou zakryje a nechá odhalenu jen tu partii, na kterou se právě zaměřuje. Při některých procedurách jsou povoleny i plavky. Některé koupele a celkové zábaly to ale ze své podstaty vylučují. Pokud by Vám tedy vadilo svlékat se před terapeutem druhého pohlaví, je dobré si předem na recepci domluvit, kdo proceduru provede. Nejdůležitější je, abyste se cítili dobře!

 • Komunikujte s terapeutem. Dejte vždy masérovi či terapeutovi zpětnou vazbu, a to hlavně v případě, že Vám něco není příjemné. Nejhorší je mlčet a léčbu či masáž si neužít – jste zde přeci jen kvůli relaxaci.

 • Dodržujte pravidla užívání společných zařízení. Při užívání brouzdališť, bazénů či whirlpool se vždy nejprve osprchujte a v šatnách a chodbách noste plastovou obuv. V saunách si sedejte na ručníky.

 • Respektujte limity objednaného pobytu. Pokud si vyberete čistě ozdravný pobyt v lázních, jsou vám jsou většinou předepsány určité procedury, které je nutné dodržovat a to jak časově, tak jejich konkrétní sled.

 • Nechovejte se příliš hlučně. Uvědomte si, že sem klienti jezdí relaxovat a Vaše chování, by jim mohlo narušit pobyt.

 • Hlídejte malé děti. Nechávat v lázních či wellness děti bez dozoru je nebezpečné, jak pro děti samotné, tak pro ostatní návštěvníky. Obecně lze ale doporučit plánování pobytu v takovýchto zařízeních spíše bez malých dětí – teprve pak se můžete opravdu uvolnit.

 • Oddělte wellness a lázeňské procedury od jiných aktivit. Pokud se chystáte na divoký výlet do okolí, slunění, večírek s přáteli spojený s alkoholem apod., vyčleňte si na to speciální den. Není dobré míchat např. sluneční lázeň či alkohol s některými terapiemi v lázních.

 • Jezte alespoň hodinu před samotnou terapií a v den léčby vynechte i alkohol. Samozřejmě ale pijte hodně vody, zvlášť pokud máte v plánu fitness aktivity nebo parní lázeň a návštěvu saun.

 • Nekuřte a omezte používání parfémů. Není dobré obtěžovat kohokoliv silnými pachy nebo i vůněmi. Neměli byste proto používat parfémy, pokud se chystáte např. jít si zacvičit do fitness. Kouření je pak běžně ve spa zařízení zakázáno. Pokud je někde povoleno, pak jsou to velmi přísně vyhrazené prostory.

 • Mobilní telefony nechávejte na pokoji, nebo je v lázeňských a wellness prostorách mějte ztišené.

 • Chovejte se ekologicky. I respekt k přírodě je součástí lázeňské kultury. Je tedy dobré zvažovat, kolik ručníků opravdu potřebujete používat a při výletech do přírody samozřejmě neodhazovat žádné odpadky

Důležité je ale uvědomit si, že každé zařízení je unikátní a i zde můžou platit specifická pravidla. Pokud si tedy nebudete něčím jisti, je vždy dobré se předem informovat na recepci hotelu. Pak už Vám jistě nebude stát v cestě nic, co by Vám pobyt v lázních či wellness centru znepříjemnilo.

Spa a wellness etiketa - ilustrační foto

Autor článku: SpaTrip | 13.3.2011
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz