Těhotenská masáž

Těhotenství je krásným životním obdobím, které se nese v radostném očekávání nového potomka. Pro ženu a její tělo je obdobím velkých změn, znamená pro ni také mnohá omezení a komplikace. Nastávající maminka může více než kdy jindy pociťovat potřebu péče a uvolňujících doteků. Přestože se v těhotenství rozhodně nedoporučují všechny klasické masážní postupy, existuje speciální těhotenská masáž přinášející ženě příjemné pocity relaxace. Těhotenská masáž často představuje jediný způsob jak ulevit od bolestí zad, šíje, ramenou nebo nohou, které často nastávající maminky trápí.


Příjemná péče až do porodu

Těhotenská masáž je přínosná během celého těhotenství až do porodu. Pro zdravou maminku je masáž prováděná během těhotenství velmi uvolňující a zcela bezpečná. Vždy však musí být prováděna zkušeným masérem, který ví, co dělá a dokáže naslouchat specifickým potřebám těla těhotné ženy.

Masáž není vhodné podstupovat během prvního trimestru, rozhodně se nedoporučuje v případech rizikového těhotenství a vážnějších zdravotních potíží.

 

Jemné hýčkání

Těhotenská masáž - ilustrační obrázekK masážím těhotných se nejčastěji používají přírodní panenské oleje (mandlový olej, kokosový olej, olej z lískových oříšků apod.), které jemně pečují o pokožku, jsou nedráždivé a nezpůsobují alergie. Hebounké oleje jsou hladkými, táhlými pohyby vmasírovávány do celého těla. Něžné hmaty ulevují od bolesti ramenou i zad, zbavují pocitu těžkých nohou. Masáž uvolňuje svaly a klouby, příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů a zlepšuje pružnost pokožky (pomáhá předcházet striím). Těhotenská masáž představuje jemné hlazení a hýčkání těla budoucí maminky. V období, kdy je žena extrémně citlivá a vnímavá, masáž přináší báječné pocity odpočinku a relaxace. Masážní hmaty prostupují celým tělem a mají příznivý vliv také na dítě v bříšku.

Jakékoliv silné hmaty a tlak není pro budoucí maminky vhodný, proto se při těhotenské masáži zásadně nepoužívají prvky reflexní terapie. Stejně tak se vyhýbá silnějším hmatům v oblasti beder, které by mohly vyvolat nežádoucí prokrvení pánve.

 

Přínosy těhotenské masáže

  • přináší fyzické, psychické i emocionální uvolnění

  • příznivě ovlivňuje kondici maminky i plodu

  • zmírňuje pocity nevolnosti, zlepšuje spánek

  • ulevuje od bolestí a svalového napětí

  • pomáhá při otocích nohou

  • zlepšuje pružnost pokožky, předchází vzniku strií

 

Průběh masáže

Celý průběh masáže se individuálně přizpůsobuje pocitům masírované.

V pokročilém stadiu těhotenství se uplatňuje poloha na boku, kdy je maminka podložena polštáři tak, aby ji bylo co nejpohodlněji. Někteří maséři uplatňují také polohu v sedě, na měkkém gymnastickém míči nebo sedacím vaku.

Masáž může trvat 1 - 1,5 hodiny. Během celkové masáže se masírují horní končetiny, ramena, šíje a dolní končetiny zepředu. Záda se masírují v poloze na boku z jedné poloviny, po otočení pak i druhá polovina. Zároveň se masíruje zadní strana dolních končetin.

Dle přání a potřeb maminky se masáž zkracuje a masírují se pouze vybrané partie.

 

Kontraindikace těhotenské masáže

Těhotenská masáž je určena pro těhotné ženy bez vážnějších zdravotních komplikací, od čtvrtého měsíce těhotenství až do porodu.

Těhotenská masáž je speciální souborem jemným masážních hmatů. Zcela nevhodné jsou v těhotenství detoxikační druhy masáží (lymfatická, medová apod.), které vyplavují do oběhu množství toxinů. Toxické látky se mohou přenést na plod. Stejně tak není v období těhotenství vhodná čokoládová masáž nebo masáž lávovými kameny. Tyto masáže stimulují krevní oběh, mohou způsobit nežádoucí prokrvení pánve.

V těhotenství jsou kontraindikovány některé esenciální oleje, které mohou způsobit těhotné zdravotní komplikace. Na některé vůně může být nastávající maminka extrémně citlivá. Pokud nejde o odbornou aromaterapeutickou masáž, využívá těhotenská masáž pouze čistých přírodních olejů bez éterických silic.

 

Těhotenská masáž - ilustrační obrázek

Autor článku: SpaTrip | 26.10.2011
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz