Relaxační techniky I: autogenní trénink

Pro úspěch v oblasti osvojení si některé z relaxačních technik je důležitá zejména vaše touha a přesvědčení. Skutečně se chcete naučit relaxovat? Pak jsou právě pro vás určeny řádky našeho seriálu.

Relaxace představuje fyzické a psychické uvolnění. Kompenzuje napětí a stres, s kterým se dnes a denně potýkáme. Relaxace přináší pocit vnitřní spokojenosti a radosti ze života.

Nechte se inspirovat základními způsoby relaxace. Vyberte si techniku, která vám bude nejvíce vyhovovat a naučte se ji zvládat. Neváhejte si konkrétní techniku přizpůsobit vašim individuálním pocitům a potřebám. Nejde ani tak o dodržování přesných pravidel, ale o pochopení principu a významu uvolnění.


V prvním díle si představíme jednu z nejrozšířenějších relaxačních technik – autogenní trénink.


Autogenní trénink jako základní relaxační technika

Autogenní trénink - ilustrační obr. 1

Autogenní trénink se již desítky let užívá v praktické psychologii. Jejím zakladatelem a průkopníkem je německý lékař J. H. Schulc.

Autogenní trénink může nabývat mnoha podob. V širším pojetí zahrnuje také autosugesci, která pomáhá člověku k osobnímu růstu, vnitřnímu rozvoji a zdokonalování v určitých konkrétních oblastech.

Základem samotného autogenního tréninku je navozování pocitů tíhy a tepla v těle.
Postupně se učíme za pomoci pocitů tíhy uvolňovat jednotlivé svalové partie, následně zkoušíme zklidnit dýchání. K celkovému uvolnění přispívají i pocity příjemného tepla. Teplo rozpouští svalové bloky stejně tak, jako naše starosti.

Vytvořte si klidnou relaxační atmosféru
Připravte si vhodnou podložku a přikrývky tak, abyste se cítili pohodlně. Atmosféru zjemněte tlumeným světlem, svíčkou a nevtíravou relaxační hudbou. Vyhraďte si na relaxaci čas a nedejte se nikým vyrušovat.

Než si techniku autogenního tréninku dostatečně osvojíte, je dobré ji provádět v horizontální poloze.

Vnímejte pocity tíhy a tepla
Při samotné relaxaci soustřeďte myšlenky na své tělo. Procházejte v duchu jednotlivé tělesné partie od konečků prstů na nohách až po vaši hlavu a snažte si uvědomit jejich váhu. Pocity tíhy lze skutečně vnímat pouze tehdy, je-li tělo dostatečně uvolněné. Na tomto principu je celá relaxační technika J. H. Schulze založena. Postupujte pomalu. Přeneste myšlenky také na pocity příjemného tepla, které se rozlévá celým tělem.

Dýchejte zhluboka
Po uvolnění svalů se zaměřte na svůj dech. Prohlubujte dýchání, dlouze se nadechujte nosem, snažte se prodloužit také výdech. Dopřejte tělu ozdravný kyslík, jeho čistotu a energii. Zpomalte s dechem i své myšlenky.

Praktikujte autogenní trénink každý den, stačí 15-20 minut.

Po relaxaci si opět pomalu začněte uvědomovat své tělo, protáhněte se a pomalu vstaňte. Relaxace před spaním může pokračovat blahodárným spánkem.

Zajímají vás další relaxační techniky? V dalším dílu našeho seriálu vás seznámíme s Jacobsenovou progresivní relaxací.

 

Autogenní trénink - ilustrační obr. 2


Autor článku: SpaTrip | 1.11.2011
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz