Relaxační hudba – oddejte se tónům harmonie

Výkonově orientovaný svět klade na člověka stále vyšší nároky. Ten se jim přizpůsobuje pracovním tempem a hektickým životním stylem. Důsledkem je dlouhodobý stres a neschopnost dostatečného odpočinku. Právě odpočinek a relaxace jsou však v dnešní dynamické době velice důležité - pro zachování optimismu, životní energie a radosti ze života.


Způsobů, jak si dopřát relaxaci, je mnoho. Jednoduchým a přesto vysoce efektivním způsobem může být poslech relaxační hudby.

Relaxační hudba pro vnitřní pohodu a zdraví
Relaxační hudba vás příjemně uklidní, navodí povznášející relaxační atmosféru a dá vám odpočinout. Využívá se také pro svoji schopnost navodit uklidňující spánek.
Relaxační (meditační nebo spirituální) hudba příznivě působí na lidské zdraví. Může aktivovat léčebné procesy v těle – pomáhá při léčbě duševních chorob a disfunkcí. Využívá se v psychoterapeutické metodě označované jako muzikoterapie.
Hudba, harmonie tónů a rytmus nenásilně působí také na naše smysly. Hudba pomáhá uvolňovat svalové i nervové napětí, probouzí v nás novou energii.

Zavřete oči a zaposlouchejte se
Až přijdete domů unaveni z práce, dopřejte si blaženou chvilku odpočinku s relaxační hudbou. Sedněte si pohodlně do svého oblíbeného křesla a zkuste vypustit z hlavy všechny myšlenky. Nechte je prostě plynout. Vhodná relaxační hudba je odnese.
Tentokrát nezapínejte televizi, uvolněte celé tělo i dennodenně namáhané oči. Oddejte se příjemným tónům, které zklidní vaši mysl a uleví vaší duši.

Vyberte si hudbu, která vám bude ladit
Relaxační hudba může nabývat mnoha podob, výběr relaxační hudby je individuální. Vnitřní mír může přinést vážná hudba, stejně jako poslech tibetských mís. Někomu vyhovují zvuky lesa, šumění moře nebo zpět ptáků, jinému pak melodická flétna, jemný klavír nebo zvonkohra.
Obecně by relaxační hudba měla být nerušivá, klidná, vyrovnaná a harmonická.
Nejčastěji půjde o meditační hudbu pro cvičení jógy či tai-chi zaměřenou na toky energií v těle. Uklidňujícím balzámem pro mnohé duše může být relaxační hudba v podobě zvuků přírody. Půjde o zpívání delfínů a mořských vln, šumění větru ve větvích stromů, bělostných peřejí na řece, zpěv ptáků nebo cinkání dešťových kapek.
Jako relaxační bývá označována také etnická hudba s mystickými prvky (tibetská, indická, africká hudba aj.). Povzbuzující etnická hudba, která přináší novou energii nese název chillout neboli osvěžení.

 

Autor článku: SpaTrip | 23.1.2012
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz