Power jóga – seznamte se

Moderním cvičením, které je postaveno na tisícileté tradici jógy a nabízí jednoduchý a pohodlný způsob, jak své tělo dostat do kondice, je power jóga. Power jóga, která nabízí efektivní cvičení s prvky rehabilitace, příjemnou relaxaci i osobní rozvoj, je dnes součástí nabídky většiny fitness center. Pojďme se společně podívat, co to vlastně power jóga je a co nám může přinést v každodenním životě.

Power jóga – především dynamické cvičení
Power jóga, dle svého názvu, představuje dynamickou formu klasické jógy. Jóga jako taková je východní filosofií, která zahrnuje celý komplex technik, jak dosáhnout harmonie těla, mysli a duše. Power jóga je zbavena duchovního kontextu, přebírá z jógy zejména cvičební pozice, tzv. asány, a princip hlubokého dýchání. Zatímco jóga přechází z jedné pozice do druhé pozvolna a je spíše uklidňující meditací, power jóga střídá pozice dynamicky, aby dosáhla vyšších efektů v budování fyzické kondice a zahřála tělo.
Power jóga vznikla asi ve 20. letech minulého století v USA, jejím cílem bylo využít přínosy jógy i v dnešní společnosti a přiblížit ji více modernímu způsobu života. Inspiraci čerpá převážně z jógy, ale přebírá také techniky z pilates nebo rehabilitačního cvičení.

Přínosy power jógy
Power jóga pomáhá při budování fyzické kondice, zahřívá tělo a je tak účinná při hubnutí. Vede k rozvoji tělesné pružnosti. Má příznivý vliv také na odbourávání napětí a stresu. Je prevencí bolestí zad a působí efektivně na správné držení těla. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém a podílí se na detoxikaci organismu.
Jako u všech pohybových aktivit, i v případě power jógy platí, že důležitější než čas jedné lekce je pravidelnost. Optimální by bylo věnovat power józe cca 20 minut každý den, ale jednu až dvě pravidelné lekce týdně již na svém těle zaručeně poznáte.

Co vás čeká na lekci power jógy?
Power jóga posiluje a protahuje nejvýznamnější tělesné partie. Lekce power jógy obvykle začíná Pozdravem slunci (sestava asán pro zahřátí a protažení těla). Následují plynulé přechody do dalších pozic v dynamickém tempu. Důraz je kladen na správné dýchání a efektivní provádění jednotlivých pozic. Nejde o to, dostat se do nejzazší polohy, ale o její správné provedení. Postupně se tělo stává pružnější a v pozicích se dokáže dostat dál.
V power józe se střídají protahovací, silové a balanční pozice. Struktura lekce vždy závisí na konkrétním lektorovi. Některý lektor upřednostňuje spíše silové pozice, které budují svalovou hmotu, některý klade důraz na efektivní protažení celého těla a některý se soustředí na balanční pozice, rozvoj koncentrace a pročištění mysli.
„Kvalitního lektora poznáte pouze tak, že ho vyzkoušíte. S prvotním výběrem vám mohou pomoci také reference vašich přátel a blízkých, následně pak prostě lekci navštivte. Poznáte tak, jestli vám vyhovuje energie lektora“, říká Václav Krejčík, zakladatel Power Yoga Akademie, v rozhovoru pro Marianne. /1/
Jakkoli, každá hodina power jógy je po sestavě asán zakončena relaxací vleže na podložce. Relaxace bývá příjemným předělem mezi lekcí power jógy a návratem do ruchu běžného života. Lekce power jógy vám udělá dobře, povzbudí vás a probudí ve vás novou energii.

/1/  Zdroj: http://www.marianne.cz/clanek/5402/vaclav_krejtik_joga_je_upln_pro_kazdeho.html

Autor článku: SpaTrip | 16.1.2012
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz