Aromaterapeutické tipy pro váš domov

I v dnešním moderním světě se s aromaterapií jako prastarou léčebnou a relaxační metodou setkáváme velmi často. Nemusí jít přímo o profesionální služby aromaterapeuta. K dispozici máme i voňavé aromamasáže, které jsou součástí nabídky mnoha wellness center. Ostatně ve wellness centrech a při masážích se také často setkáváme s útulnou atmosférou provoněnou nádhernou aromalampou. Právě aromalampa je dnes typickým zástupcem domácího použití aromaterapeutických principů.

 

Hřejivá vůně a romantické světlo aromalampy
Aromalampy jsou jednoduchým a efektivním způsobem, jak si střípky ze starobylé terapie dopřát i doma. Světlo svíčky přinese uvolňující atmosféru do jakékoliv místnosti. Stačí do vodní lázně nad svíčkou nakapat pár kapek esenciálního oleje. Vybrat si můžete třeba uklidňující heřmánek, sladkou vůni ylang-ylang nebo tišící levanduli. Osvěží vás lemongrass nebo antidepresivní mandarinka.
Pokud nemáte k dispozici aromalampu, můžete vybraný esenciální olej nakapat do misky s vodou a dát ji na rozehřáté topení. I takto se příjemná vůně rozvine k vašemu potěšení po celé místnosti.

Přírodní osvěžovače vzduchu
Esenciální oleje lze využít také do domácích osvěžovačů vzduchu. Stačí do mechanického rozprašovače nalít vodu a nakapat pár kapek esenciálního oleje. Pro rozpuštění oleje je vhodné směs doplnit alkoholem (čistým lihem) a protřepat. Takový osvěžovač skvěle oživí vůni domova i kanceláře.
Pro povzbuzení se hodí esenciální oleje - máta, jalovec, neroli, pačuli nebo šalvěj. Oblíbené vůně se dají různě kombinovat. Přimícháte-li do osvěžovače pár kapek citronelly nebo tea-tree bude osvěžovač působit navíc i antisepticky.
V létě si můžete z esenciálních olejů připravit účinný repelent. Do rozprašovače k vodě přidejte vedle pár kapek lihu jako rozpouštědla také esenciální oleje - lemongrass, citronella a máta.
Při použití přírodního rozprašovače však dávejte pozor na dřevěný nábytek a jemné textilie. Esenciální oleje by na nich mohly zanechat skvrny.

Provonění prádla i obuvi
Esenciální oleje dokážou svou vůni přenášet i na okolní předměty. Snadno tak můžete provonět sáček pot pouri nebo svých oblíbených sušených rostlin. Vložte pot pouri do  igelitového sáčku, nakapejte na něho vybraný esenciální olej. Během jedné noci esenciální olej celou směs krásně provoní.
Stejně tak dokáže esenciální olej nebo vybraná kompozice oživit vůni ložního prádla. Dejte mezi vrstvy prádla proužky látky pokapané oblíbenou vůní. Voňavé proužky můžete pro ochranu prádla zabalit do kuchyňského papíru.
Do šatní skříně se skvěle hodí levandule, která navíc působí také proti molům. Chcete-li mít svoji skříň plnou svěží vůně, nakapejte esenciální olej levandule, citronelly a lemongrass na vatové polštářky. Ty potom rozmístěte po skříni.
Esenciální olej lemongrass nakapaný na vatových polštářcích působí také proti zápachu obuvi. Vložte navoněné vatové polštářky přes noc do bot. Uvidíte, jak budou ráno příjemně svěží a voňavé.

 

Autor článku: SpaTrip | 6.2.2012
Zpět na seznam článků

Reklama


© NajdiWellness.cz | Design&Code BrightLight.cz